Význam plné moci
Plná moc musí být písemná jen tehdy, pokud písemnou formu vyžadují i následné právní úkony zmocněnce, při nichž jedná, nebo pokud jde o takzvanou generální plnou moc, na jejímž základě je zmocněnec oprávněn zastupovat zmocnitele ve všech věcech. A protože jde o osvědčení třetím osobám, postačí, pokud obsahuje pouze podpis zmocnitele, a není nutné, aby obsahovala i výslovnou akceptaci ze strany zmocněnce. Podpis musí být úředně nebo notářsky ověřen jen tehdy, pokud to výslovně požaduje zákon. V plné moci musí být vždy uveden rozsah zmocněncova oprávnění, s výjimkou procesní plné moci advokátovi či notáři, nebo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových při zastupování obce v řízení před soudem, kterou omezit nelze.
Další možností je substituční plná moc, která je právním jednáním, kterým zmocněnec udílí plnou moc další osobě, takzvanému substitutovi, aby jednala za prvotního zmocnitele. Podle českého práva lze substituční plnou moc udělit pouze v případě, že prvotní plná moc výslovně obsahuje takové zmocnění, nebo pokud je zmocněncem právnická osoba.
Zmocněncem může být jak fyzická, tak právnická osoba. Fyzická osoba je jako zmocněnec povinna jednat zásadně osobně, za právnickou osobu jednají v první řadě její statutární orgány. Z úkonů zmocněnce v rámci udělené plné moci je zavázán přímo zmocnitel. Pokud by byly meze plné moci překročeny a zmocnitel zmocněncovo jednání bez zbytečného odkladu neschválil, je zavázán sám zmocněnec.
Zánik plné moci
Zmocnitel se nemůže vzdát práva odvolat plnou moc, ale může se se zmocněncem dohodnout na podmínkách, za kterých je možné plnou moc odvolat. Z jiného důvodu je možné plnou moc odvolat jen v případě, že by šlo o zvláště závažný důvod.
Plná moc zaniká vždy, pokud:
- jsou provedena právní jednání, pro která byla udělena;
- zmocněnec plnou moc vypoví;
- zmocnitel plnou moc odvolá nebo zmocněnec nebo zmocnitel zemře nebo zanikne (pokud bylo ujednáno něco jiného).
Jestliže by zmocnitel plnou moc odvolal, tak za něj zmocněnec může stále platně jednat, dokud se o tomto odvolání nedozví, a pokud o tom neví ani třetí osoba, vůči které za zmocnitele jedná. Jestliže zmocnitel zemřel, nebo pokud plnou moc vypověděl zmocněnec, tak ten má povinnost učinit ještě vše, co nesnese odkladu a co je nutné pro ochranu práv zmocnitele či jeho právního nástupce.
Plná moc na poště
Plná moc na přijímání a odmítání zásilek a peněžních poukázek se na poště řeší pomocí průkazu příjemce.
Zmocňuji níže uvedené osoby, aby přijímaly zásilky a poukázané peněžní částky, jichž jsem adresátem, s výjimkou těch, které jsou určeny do vlastních rukou výhradně jen adresáta. Současně níže uvedené osoby zmocňuji k odmítnutí převzetí těchto zásilek a poukázaných peněžních částek a k dalším úkonům, které jsem jako adresát oprávněn činit, a to v souladu s Poštovními nebo příslušnými obchodními podmínkami České pošty, s.p. Prohlašuji, že jsem oprávněn(a) zastupovat uvedené děti mladší 15 let, kterým dosud nebyl vydán OP / opatrovance a přijímat zásilky a poukázané peněžní částky jim adresované, s výjimkou zásilek určených do vlastních rukou výhradně jen adresáta. Jsem si vědom(a) toho, že dosažením 15 let věku dítěte toto oprávnění zaniká. Prohlašuji, že veškeré údaje jsem uvedl(a) správně a pravdivě a že jsem se seznámil(a) s Informacemi o zpracování osobních údajů uvedenými na druhé straně této žádosti.
Jméno a příjmení zmocnitele (adresáta) – osoby žádající o zmocnění: ........................................................., datum narození: .......................................................
Adresa: ......................................................
Jména a příjmení dětí / opatrovanců:
........................................., datum narození: ..............................
........................................., datum narození: ..............................
........................................., datum narození: ..............................
........................................., datum narození: ..............................
Zmocněnci – osoby oprávněné převzít zásilky:
....................................................................
....................................................................
....................................................................
....................................................................
V .................... dne ................
...............................................
Podpis.
Plná moc na finančním úřadu
V souladu s ustanovením § 10 odst. 3 zákona o správě daní a poplatků platí, že daňový subjekt se může nechat v daňovém řízení zastupovat zástupcem, jehož si zvolí. Tímto zástupcem může být zejména daňový poradce. V ustanovení § 11 zákona o správě daní a poplatků jsou pak specifikovány situace, ve kterých je správce daně oprávněn vyloučit zvoleného zástupce ze zastupování. Je-li zástupcem daňový poradce, přichází v úvahu vyloučení ze zastupování v podstatě pouze v případě střetu zájmů. Jelikož zákon o správě daní a poplatků neobsahuje žádnou další podrobnější právní úpravu plné moci zmocněnce pro daňové řízení, je třeba vycházet z obecné právní úpravy plné moci obsažené v zákoně č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších. Tomuto výkladu napovídá i skutečnost, že v § 28 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, který od 1. 1. 2011 nahradil stávající zákon o správě daní a poplatků, je výslovně deklarováno, že plná moc v daňovém řízení zaniká z důvodů stanovených občanským zákoníkem.
Formulář lze sepsat mezi fyzickými a právnickými osobami v libovolné kombinaci. Zmocnitel zmocňuje zmocněnce v případě zastupování při elektronickém podávání daňových formulářů a jiných dokumentů.
Plná moc všeobecná
Plná moc všeobecná je určena pro zastupování při běžných úkonech, například jednání s úřady. U této plné moci není uvedeno časové omezení, je tedy sjednána na dobu neurčitou. Všeobecná plná moc byla aktualizována podle nového občanského zákoníku platného od 1. 1. 2014. Zastoupení je upraveno v § 436–488 občanského zákoníku. Smluvní zastoupení je pak upraveno v § 441–456 občanského zákoníku. Ujednají-li si to strany, zastupuje jedna z nich druhou v ujednaném rozsahu jako zmocněnec. Zmocnitel uvede rozsah zástupčího oprávnění v plné moci.
Z jednání zástupce vznikají práva a povinnosti přímo zastoupenému.
Netýká-li se zastoupení jen určitého právního jednání, udělí se plná moc v písemné formě. Vyžaduje-li se pro právní jednání zvláštní forma, udělí se v téže formě i plná moc.
Zmocnění zanikne vykonáním právního jednání, na které bylo zastoupení omezeno, nebo v případě, že zmocnitel zmocnění odvolá nebo zmocněnec vypoví.
Plná moc k zastupování
Plná moc k zastupování je, když fyzická osoba zastupuje jinou fyzickou osobu podle § 441 občanského zákoníku.
Plná moc ke stažení
Zde je vypracována univerzální plná moc k zastupování na úřadu i před právnickými i fyzickými osobami: plná moc vzor.
Plná moc k přepisu vozidla
Z právního hlediska je pro zápis změny vlastníka vozidla v registru silničních vozidel přepisu vozidla a použití plné moci na vyřízení nejprve nutné uzavřít kupní smlouvu. Vlastnictví k vozidlu na kupujícího přechází v momentě předání vozidla. Od této doby přecházejí na nového vlastníka všechna práva, ale také povinnosti.
Bez plné moci se musí stávající i nový vlastník dostavit společně na kterýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností do 10 dnů od dokončení prodeje a předložit:
- vyplněný formulář žádosti,
- osvědčení o registraci vozidla (techničák),
- zelenou kartu.
Pokud chcete využít zmocnění pro zastupování, musí být plná moc vyhotovena písemně a musí být podepsána úředně ověřeným podpisem zmocnitele (ten, kdo se nechává zastupovat). Podpis zmocněnce není třeba ověřovat (ten, kdo to bude vyřizovat).
Za zápis změny vlastníka vozidla v registru silničních vozidel zaplatíte správní poplatek ve výši 800 Kč. Když vše vyřídíte elektronicky přes Internet, tak správní poplatek bude jen 640 Kč. Elektronicky lze žádost podat na Portálu dopravy, kde prodejce společně s novým vlastníkem vyplní požadované údaje a nahrají osvědčení o registraci vozidla (techničák). V Portálu dopravy zvolíte obecní úřad s rozšířenou působností, který je pro vás nejvhodnější a přes vygenerovaný QR kód dokončíte zápis změny vlastníka. Na zvoleném úřadě předložíte originály vyjmenovaných dokumentů, zaplatíte správní poplatek a vyzvednete si nové dokumenty k vozidlu.
Žádost je možné také podat datovou schránkou nebo e-mailem s kvalifikovaným elektronickým podpisem, přičemž techničák se předloží až při osobní při návštěvě úřadu. Při této variantě se správní poplatek platí v plné výši 800 Kč.
Správní poplatek se platí osobně na vámi zvoleném obecním úřadě s rozšířenou působností.
Pokud nepožádáte o zápis změny vlastníka či provozovatele, dopustíte se přestupku, za který vám může být uložena pokuta až do výše 50 000 Kč.
Plná moc ke stažení
Zde je vyhotovena plná moc k přepisu vozidla.
Ověření plné moci
Potřebujete si vyřídit ověření podpisu anebo úředně ověřenou plnou moc (například pro jednání s úřadem práce v zastoupení):- můžete osobně navštívit notáře a s ním tento dokument za poplatek sepsat;
- ověření pravosti podpisu provádí za poplatek i Česká pošta, u přepážky označené Czech Point.
Kdy použít plnou moc s úředním ověřením
Tento typ plné moci sestavuje žadatel doma, ale podepisuje ji až před zraky notáře anebo pracovníka pošty (u přepážky Czech Pointu). Na místě také doplní aktuální datum.
Přistupujeme k ní, chceme-li určitého člověka, třeba kvůli jeho dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu nebo vysokému věku, zastupovat dlouhodobě ve více úředních záležitostech. Úředně ověřená plná moc opravňuje zastupující osobu k dopisování relevantních údajů o žadateli do různých formulářů a rovněž do související dokumentace přímo na pracovišti nebo úřadě.
Úřední ověření podpisu v plné moci stojí 50 Kč.
Předmět jednání by zde měl být zformulován co možná nejobecněji, aby byla plná moc co nejvíce využitelná.
Plná moc anglicky
Anglicky se plná moc řekne power of attorney.