U sloves a slov od nich odvozených mohou tyto předpony pomoci rozlišit význam slov, u nichž je různý význam jasně zřetelný, například sbít (přitlouct k sobě) x zbít (nabít někomu), sběh (lidí) x zběh (vojenský), sdružit se, zčervenat atd. Rozdíl v předponách a tedy i ve významu je u těchto slov někdy poznatelný i ve výslovnosti, například svolat x zvolat, svolit x zvolit, směnit x změnit, sjednat x zjednat. Zároveň tyto předpony pomáhají rozlišovat slova, který mají jen částečně odlišný význam a třeba i shodnou výslovnost.
Předpona s-
- Předpona s- se píše tam, kde sloveso s touto předponou a slova od něj odvozená mají význam směřování dohromady (na jedno místo, k sobě, spolu), tu se také vyslovuje tato předpona v slabičné podobě se (například sejít se, seskupit, sešít, sepnout) a před v a nepárovými souhláskami s- (například sloučit, svinout, svézt, sbíhat se, scházet se, shromáždit se, spřátelit se, sbírat, scvrknout se)
- Příklady: sejít se, scházet se, sehnat, shon, sebrat, sbírat, sevřít, svírat, sepnout, spínat, sdružit se, shromáždit se, srotit se, stisknout, sbalit, sklížit, slepit, spřáhnout, scelit, smísit, shrnout, skloubit, smrsknout, scvrknout se, stulit, sblížit se, spřátelit
- Předpona s- se píše tam, kde sloveso s předponou a slova od něj odvozená mají význam směřování shora dolů nebo z povrchu pryč, tu se také vyslovuje předpona v slabičné podobě se (například sejít, seskočit) a před v a nepárovými souhláskami s- (například sjet, snést, smýt, svléct, spadnout, slétnout, stékat, srazit, smýt, smazat, sloupnout)
- Příklady: sestoupit, seskočit, sejmout, sestřelit, sehnout, shýbnout, seškrábat, setřít, stírat, sletět, spadnout, stékat, shodit, srazit, skácet, strhnout, svléci, schýlit, sklopit, svalit, sloupat, smazat, smýt, stírat
Předpona z-
- Předpona z- se píše tam, kde vytváří k nedokonavým slovesům slovesa prostě dokonavá, vyjadřující dokončení děje (například pozorovat - zpozorovat , kazit - zkazit, pracovat - zpracovat, klamat - zklamat)
- Předpona z- se píše tam, kde se pomocí jí tvoří dokonavá slovesa přímo z podstatných a přídavných jmen. Slova vyjadřující změnu stavu, tj. učinit nebo stát se tím, co znamená základní slovo (zúrodnit = učinit úrodným, zpříjemnit, zpomalit, zpohodlnět = stát se pohodlným, zkamenět, zčervivět).
- V obou případech se vyslovuje tato předpona v slabičné podobě ze- (například: zetlít, zestárnout, zemřít, zevšednět) a před v a nepárovými souhláskami z- (například zjistit, zlámat, zničit, zranit, zvlhnout, zmodrat)
- Příklady: zautomatizovat, zorganizovat, zosnovat, zúročit, zestárnout, zešedivět, zeslábnout, zesílit, zbarvit, zblednout, zcentralizovat, zčernat, zchudnout, zkalit, zkřivit, zlomit, zmrznout, zpestřit, zprostředkovat, zpustnout, ztichnout, ztuhnout, zesměšnit, zestátnit
Existují ale i případy, kdy se slovo s předponou s- nebo z- nedá zařadit ani podle jednoho z předcházejících pravidel a řídí se tradičně ustáleným způsobem psaní. Ten bývá většinou ve shodě s výslovností, například skončit, spolknout, svěřit, schovat, splatit, spotřebovat, sníst, strávit. Stejně tak píšeme předponu s- i v několika tradičně ustálených případech (strávit), třebaže v nich má předpona vlastně jen prostě zdokonavující význam a měla by tam být předpona z-. Existují ale i výjimky v několika tradičně ustálených spojení se píše předpona v neshodě s výslovností. Ve většině případů se jedná o slova, která již nevnímáme jako spojená s předponou, například zkoumat, zkoušet, zpět, zpěčovat se, zpěv, zpověď, zpravit, zprostit, zpupný, způsob, ztékat, zpytovat, způsobit, ztratit.
Pokud se před hláskou -h- píše předpona s-, výslovnost u takového slova bývá sch-, například shnít, shořet. Před hláskou -h- se ale může psát i předpona z-, v takovém případě výslovnost vychází z psané podoby slova, například zhostit se, zhlédnout, zhlížet.
Komplikace
Různý pravopis, význam i výslovnost
Určitým problémem mohou být dvojice slov, jejichž význam rozlišuje jen předpona. Snadněji se rozlišují ta slova, jejich význam je od sebe značně vzdálen, případně je zcela jiný. V takových případech je někdy snadně rozlišit předpony již podle výslovnosti.
Mezi takové dvojice slov patří:
- směna, směnit (peníze) – změna, změnit,
- smrskat se (srážet se) – zmrskat (zbičovat)
- sváti – zváti
- svolat- -zvolat
- svolit – zvolit
- svrhnout (dolů) – zvrhnout (převrhnout)
- sužovat (utlačovat) – zužovat (činit úzkým)
- svedený – nezvedený (nezdárný)
Různý pravopis i význam ale stejná výslovnost
Větší komplikací jsou ale dvojice, která se liší významem a pravopisem, ale výslovnost je u obou slov stejná.
Mezi takové dvojice slov patří:
- sběh (lidu) – zběh (dezertér)
- sběhlý (dolů, dohromady) – zběhlý (který dezertoval, znalý)
- sběhnout se, sbíhat se (dolů, dohromady) – zběhnout se, zbíhat se (dezertovat, přihodit se
- správa, spravit, spravovat (opravit, řídit) – zpráva, zpravit, zpravovat (informovat)
- stěžovat si (naříkat) – ztěžovat (činit obtížným)
- stvrdit, stvrzovat (potvrdit) – ztvrdit, ztvrzovat (učinit tvrdým)
Podobný význam, jiný pravopis
Největším problémem u těchto dvojic slov jsou ta slova, která jsou sice rozlišena významem, ten ale není příliš zřetelný. Zpravidla u těchto dvojic platí, že jedno slovo je používáno méně, má často lidový, knižní nebo zastarávající ráz. V jiných případech předpony s- nebo z- jen nepatrně pozměňují nebo mírně mění odstín významu základního slovesa, kdy předpona s- může slovesu přidávat odstín významu dohromady, trochu a předpona z- naopak může u slovesa vyjádřit jeho dokonavost.
- sbít (přitlouci k sobě) x zbít (nabít někomu)
- sbrousit (trochu z povrchu) x zbrousit (broušením odstranit)
- sdrhnout (knižní výraz z povrchu) x zdrhnout (zadrhnout, stáhnout do záhybů, utéci)
- sedrat (peří) x zedrat (roztrhat)
- sedřít (kůži z těla) x zedřít (námahou)
- seškrábat (škrábáním odstranit) x zeškrábat (poškrábat)
- shlédnout (shora dolů) x zhlédnout (spatřit)
- shlížet (shora dolů) x zhlížet (v zrcadle)
- sjednat (mír) x zjednat (pořádek)
- skopat (shora, dohromady) x zkopat (upravit kopáním, pokopat někoho)
- skosit (kosou posekat) x zkosit (učinit kosým)
- skout (dohromady) x zkout (ukout)
- skreslit (spojit v jedné kresbě) x zkreslit (podat zkomoleně)
- slézat (dolů, dohromady) x zlézt (hory)
- slíbat (líbáním setřít) x zlíbat (někoho)
- smáčet (slzami) x zmáčet (důkladně promáčet)
- smáčknout (dohromady) x zmáčknout (poškodit)
- smazat (mazáním setřít) x zmazat (ušpinit)
- smotat (svinout) x zmotat (poplést)
- smuchlat (dohromady) x zmuchlat (pomuchlat)
- spodobit (asimilovat) x zpodobit (umělecky)
- sřezat (uřezat svrchu) x zřezat (nabít někomu)
- stéct (dolů, dohromady) x ztéct (knižně hradby)
- stouct (dohromady) x ztlouct (nabít někomu)
- strhat (dolů) x ztrhat (přílišnou námahou, kritikou)
- sválet (kmeny ze svahu) x zválet (poválet)
Trochu jiná je situace u příslovcí, které vznikly spojením výrazu a předložky. V takovém případě psaní předpony s- nebo z- závisí na podobě původního předložkového výrazu, například sbohem, stěží, shora, shůry, zcela, zčásti, zlehka, zleva, zprava, ztěžka, zticha, ztuha, zvesela, zblízka, zdaleka, zeširoka
K předponám s- a z- se často přidává i předpona vz-, která vyjadřuje zejména směr vzhůru (například vznést se, vztyčit se, vzpínat, vzplát). V některých případech není tento význam dost zřetelný (například vzbudit, vzpamatovat se, vzpomínat, vzkázat, vzpírat se, vzklíčit, vzpouzet se, vzbouřit se, vztahovat se, vzteklý).
Cvičení
Cvičení 1